Interjú Kiss Flórával: TDK tapasztalatok megosztása
A Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) kiváló lehetőséget kínál a hallgatóknak arra, hogy mélyebben elmerüljenek egy-egy kutatási témában, fejlesszék szakmai készségeiket, és bemutassák munkájukat egy szélesebb közönség előtt. De milyen út vezet egy sikeres TDK-dolgozat elkészítéséhez? Milyen kihívásokkal és élményekkel jár ez a folyamat?
Ezekre a kérdésekre Kiss Flóra, a Dunaújvárosi Egyetem Kommunikáció és médiatudomány szakos hallgatója válaszolt, aki saját tapasztalatait osztotta meg az interjú során. Üzenetváltásunkban arról mesélt, mi motiválta a kutatásra, milyen nehézségekkel szembesült, és milyen tanulságokat vitt magával a TDK részvételéből.
Olvass tovább, és ismerd meg Flóra inspiráló történetét!
- Mi inspirált arra, hogy TDK-zz?
Flóra: "Amikor az első egyetemi félévemben hallottam a TDK lehetőségéről, egyből az a gondolat fogalmazódott meg benne, hogy ez egy remek lehetőség arra, hogy megmutassam magam, a szorgalmam és a tudásom az egyetem berkein belül. Mindez be is igazolódott, meg lett a kitartó munkám gyümölcse, azóta remek lehetőségek nyíltak meg előttem."
2. Hogyan választottad ki a kutatási témádat?
Flóra: "Kutatási témának mindenképpen olyat szerettem volna választani, amely közel áll hozzám és egyezik az érdeklődési körömmel. Tizenegy évig versenyszerűen kézilabdáztam és megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy megvizsgálnám a győzelmek mögött álló különböző tényezőket, érzéseket, és szívesen a dolgok mélyére ásnék. Így döntöttem el, hogy a versengés és az együttműködés kérdéskörét szeretném vizsgálni a kutatásom során, mindezt a csapatsportok szintjén."
- Mesélnél egy kicsit arról, hogy pontosan miről szól a dolgozatod?
Flóra: "A kutatásom előfeltevése, hogy a versengés és együttműködés együttesen hozza létre a győzelmet egy sportcsapatban. A kutatásom azt vizsgálja, hogy a sportolók motivációját mi határozza meg, milyen érzelmek befolyásolják őket az együttműködés során, az egyént vagy a csapatot helyezik előtérbe egyes személyek a csoporton belül. A kutatás eredményeképpen, pedig választ kapunk arra, hogy a sportolók az együttműködést egyenlőnek tekintik-e a győzelemmel, valamint arról, hogy a versengés fókusza kire/mire irányul csapaton belül."
- Milyen módszereket alkalmaztál a kutatásod során?
Flóra: "A vizsgálódás törzsét egy online kérdőívezés alkotta, melyet különböző sport témával foglalkozó online felületeken tettem közzé, illetve a kutatás során megszervezésre került egy mini-fókuszcsoportos interjú is, ahol öt versenyszerűen csapatban sportolóval beszélgettem, annak érdekében, hogy minél pontosabb eredményeket kapjak a kutatásom végére."
- Mi volt a legnagyobb kihívás, amellyel szembesültél?
Flóra: "A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy semmit sem tudtam arról, hogy miként kellene kinéznie, vagy miként kellene felépíteni egy ilyen kutatást és dolgozatot, úgy, hogy az esetleg sikeres is legyen. A témavezetőmnek köszönhetően, azonban minden kétségem elszállt a kutatás megkezdése után, onnantól kezdve gördülékenyen vettem az elém gördülő kihívásokat, mint például: a kutatásnak megfelelő célcsoport kiválasztását, a mini-fókuszcsoportos interjú megszervezését, vagy éppenséggel a kapott eredmények megfelelő elemzését."
- Hogyan kezelted az esetleges akadályokat vagy kudarcokat? Volt valamilyen váratlan eredmény vagy felfedezés?
Flóra: "Úgy gondolom az elém gördülő akadályokat remekül kezeltem és leküzdöttem. A versenyszerű sport rengeteg mindenre megtanítja az embert: a stressz kezelésére, a kitartásra, a váratlan helyzetek lereagálására is, ezeket mind remekül tudtam kamatoztatni a TDK-ra való felkészülés és a dolgozatom megírása során is. A kutatás során kapott eredmények és felfedezések nem értek annyira váratlanul, valószínűleg azért, mert rendelkeztem előismeretekkel az általam választott témáról, sőt meg is tapasztaltam milyen egy csapatban sportolni, és mik azok a tényezők, amelyek sikkere vihetnek egy közösséget. Minden esetre érdekes volt látni, hogy más sportolók miként vélekednek a győzelemről, a versengésről vagy éppenséggel az együttműködésről, és hogy a válaszaikból milyen eredmény rajzolódik ki."
- Milyen volt az együttműködésed a témavezetőddel?
Flóra: "Témavezetőnek Dr. András Hanga Tanárnőt kértem fel, akivel remekül tudtam együttműködni a TDK dolgozat megírása során. Rengeteget ötleteltünk együtt, bevezetett a kutatásmódszertan érdekes és összetett világába. A Tanárnő, azóta is mellettem áll, folyamatosan együtt dolgozunk a kutatásom továbbfejlesztésén, támogat az én kis szakmai utamon."
- Mit tartasz a kutatásod legfontosabb eredményének?
Flóra: "A kutatásom legfontosabb eredményének azt tekintem, hogy bizonyítást nyert az, miszerint a győzelemre ténylegesen a társas összehasonlítás eredményeként tekinthetünk, de nem minden esetben könyvelhetjük el sikernek. A csapatsportok világában a győzelem nem értelmezhető a csapat dinamikája nélkül, hiszen a sikerhez szükséges sikerzónát, a bizalmon alapuló kommunikációt a csapat tagjai közösen alakítják ki."
- Tanultál-e olyan készségeket vagy szemléletmódot, amit a jövőben is hasznosítani tudsz?
Flóra: "Megtanultam, hogy az elénk táruló lehetőségeket meg kell ragadni, és az általunk belefektetett munka mindig kifizetődik valamilyen formában. Kezdetben a kutatásom véghez vivése lehetetlennek tűnt számomra, elsősorban a dolgozat leadási határidőjének rövidsége miatt, de rájöttem, hogyha olyan témában kutatunk, amely érdekel bennünket, akkor nem lesz teher számunkra a dolgozatunk megírása."
- Milyen élmény volt maga a konferencia? Volt valami emlékezetes pillanat?
Flóra: "A konferencia nagyon jó hangulatban telt, amint elkezdődött minden félelmem és aggályom elszállt. A szakmai zsűri építő és, a téma további kutatását támogató kritikákat fogalmazott meg velem szembe, remek és érdekes előadásokat hallhattam és láthattam a hallgató társaimtól, rengeteget tanultam az ő kutatásaikból is. A legemlékezetesebb pillanat számomra a konferenciáról az, amikor az eredményhirdetés során megtudtam, hogy jelölték a dolgozatomat az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára. Nagyon váratlanul ért a hír, első éves hallgatóként nem számítottam ilyen megtiszteltetésre."
11. Tervezed, hogy továbbfejleszted vagy publikálod a kutatásodat?
Flóra: "Igen, a kutatásom jelenleg is fejlesztés alatt áll, annak érdekében, hogy a későbbiekben egy szakdolgozat forrhasson ki belőle. A konferenciát követően lehetőségem nyílt arra, hogy a témavezetőmmel együtt egy tanulmányt jelentethessünk meg, ahol a csapatsportok és a kommunikáció viszonyát kutatjuk, vizsgáljuk. Ha minden jól alakul, akkor hamarosan látható és olvasható lesz!"
Nagyon szépen köszönjük Flórának, hogy megosztotta tapasztalatait!
Kiss Flóra tapasztalatai jól mutatják, hogy a TDK nemcsak egy tudományos megmérettetés, hanem egy fejlődési lehetőség is, amely során a hallgatók mélyebb betekintést nyerhetnek a kutatás világába, kipróbálhatják magukat egy tudományos közegben, és értékes készségeket sajátíthatnak el.
Bár a folyamat kihívásokkal járhat, Flóra története is bizonyítja, hogy kitartással és elhivatottsággal nagyszerű eredményeket lehet elérni. Remélhetőleg az ő tapasztalatai inspirációt nyújtanak más hallgatóknak is, akik fontolgatják a TDK-n való részvételt. 🙂